Oferujemy także możliwość przenocowania na polu biwakowym. Do dyspozycji klienta są miejsca do rozbicia namiotów lub zaparkowania przyczepy campingowej. Biwakowicze mają możliwość skorzystania z prysznica, toalety, mają dostęp do prądu oraz zadaszonego miejsca na ognisko. Można również zwiedzić piękny nowy dom w stylu polskiego dworku, z oryginalnym wystrojem, meblami z epoki, zabytkową podłogą czy stylowym wyposażeniem łazienki.
Cena za dobę:
NAMIOT 10zł
PRZYCZEPA 20zł
Jeżeli nie macie ochoty od razu wyruszać w dalszą drogę w okolicach znajduje się kilka ciekawych atrakcji.
MACHOWA
Machowa była wsią prywatną, z właścicieli zapisali się w jej dziejach m.in. Maciej Niemyski, fundator budowy kościoła z 1778 roku oraz hrabiowska rodzina Ankwiczów, władająca Machową od początku XIX wieku. Pochodziła z niej córka Stanisława hr. Ankwicza i Anny z Łępickich, Henrietta Ewa (1810-1879), która zapisała się w historii jako młodzieńcza miłość Adama Mickiewicza, adresatka jego wierszy: "Do mego Cziczerona", "Do H... Wezwanie do Neapolu. (Naśladowanie z Goethego)". Ankwiczówna została później żoną Stanisława Sołtyka, a następnie Kazimierza Kuczkowskiego, właściciela m.in. niedalekiego Zassowa. Po śmierci została pochowana w rodzinnej krypcie pod prezbiterium kościoła w Machowej.Kościół parafialny w Machowej pw. Trójcy Przenajświętszej (dekanat Pilzno) został wzniesiony w 1778 roku jako kapelania dworska. Od 1889 roku była tu ekspozytura parafii w Łękach Górnych, zaś samodzielna parafia została erygowana przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę w 1925 roku. Jest to drewniany, jednonawowy budynek konstrukcji zrębowej z zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Wyposażenie wnętrza utrzymane jest częściowo w stylu neogotyckim, uzupełnione nowszymi sprzętami. Na cmentarzu parafialnym pochowany został Otto Schimek, austriacki żołnierz Wehrmachtu, rozstrzelany 14 listopada 1944 roku, prawdopodobnie za odmowę wykonania wyroku na polskich cywilach. Obecnie jego szczątki zostały przeniesione do kaplicy przy kościele.Poza tym w Machowej znajdują się otoczone murem pozostałości parku dworskiego. Same zabudowania zostały zniszczone w pożarze w 1958 roku. Na północnych krańcach wsi rozciągają się podmokłe łąki i lasy – ostoja dzikiego ptactwa.
REZERWAT SŁOTWINA
Rezerwat florystyczny o statusie rezerwatu częściowego. Utworzony w roku 1987 na terenie gminy Pilzno w miejscowości Podlesie Machowskie. Zajmuje powierzchnię 3,3 ha kompleksu leśnego. Rezerwat powstał w celu zabezpieczenia naturalnego stanowiska, objętej całkowitą ochroną gatunkową, paproci - pióropusznika strusiego. Liście płonne tej paproci wyrastają do 1,5 m wysokości i są podwójnie pierzaste, ustawione w taki sposób, że tworzą u nasady wąski i głęboki lejek. Najliczniej rośnie wzdłuż Machowskiego potoku. Na terenie rezerwatu znajduje się miejsce lęgowe bociana czarnego.Turyści mogą wejść w głąb rezerwatu, biegnie przez niego dobrze oznakowana ścieżka. Najpiękniej jest tu wiosną, gdy kwitną kaczeńce. Jak dojechać: z drogi E 40 w Machowej, jadąc od strony Pilzna, należy skręcić w lewo na skrzyżowaniu z drogowskazem: Podlesie Machowskie 2 km i zatrzymać się na pobliskimi parkingu leśnym. Dalej poprowadzą nas zielone znaki ścieżki dydaktycznej.
Camping
GRZYBOBRANIE
Jeżeli lubicie grzybobranie to lasy nieopodal Buni to idealne miejsce na zbiory. Znajdują się tutaj lasy iglaste mieszane jak również bory podmokłe i wilgotne. Ogromne tereny Państwowych lasów okalają MAchową niemal z każdej strony. To raj dla grzybiarzy.





